Główne zadania agencji celnych
Do Polski codziennie trafiają towary pochodzące zarówno z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i z krajów, które do Unii nie należą. Przywóz takich dóbr wiąże się z obowiązkiem dokonania odprawy celnej, która w przypadku wyrobów spoza Unii jest niestety złożonym procesem, wymagającym przygotowania szeregu dokumentów. Dlatego coraz więcej polskich firm decyduje się na współpracę z agencjami celnymi. Ale czym dokładnie są takie agencje i co mają do zaoferowania?
Agencja celna to przedsiębiorstwo specjalizujące się w reprezentowaniu klientów przed urzędem celnym, z którym agencji nie należy mylić. Zatrudnia ona wykwalifikowane osoby, posiadające państwową licencję na wykonywanie zawodu agenta celnego. Co istotne, agencja bierze na siebie spełnienie wszelkich formalności i dopilnowanie, żeby cały proces odprawy przebiegał zgodnie z prawem. A trzeba wziąć pod uwagę, że przepisy dotyczące międzynarodowego obrotu towarowego (i ich interpretacje) dość często się zmieniają. Za ich złamanie natomiast grozić mogą surowe kary, więc jest to istotny argument za skorzystaniem z usług agencji celnej.
W czym agencja celna pomóc może importerowi?
Najważniejsze zadania agencji celnej to zatem:
- dokonywanie zgłoszeń celnych,
- przygotowanie i opracowanie dokumentacji do odpraw,
- obliczanie i wykazywanie w zgłoszeniu celnym kwoty należności (cło, podatki),
- wystawianie świadectwa pochodzenia,
- sporządzanie wniosków i odwołań do urzędu celnego,
- komunikacja z organami państwowymi,
- dokonywanie odpraw celnych w procedurze uproszczonej.
Warto pochylić się nad tym ostatnim punktem. W przypadku uproszczonej odprawy celnej nie ma nawet konieczności przedstawiania towaru w urzędzie, a decyzja o jego zwolnieniu może zostać uzyskana nawet w kilka minut poprzez system informatyczny. Co istotne, skorzystanie z tej opcji możliwe jest tylko dzięki współpracy z agencją celną.